Facebook
LikeBox
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar
czg12 | Materiały edukacyjne
15726
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15726,page-child,parent-pageid-15716,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,side_menu_slide_with_content,width_370,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-13.2,qode-theme-starflix,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Materiały edukacyjne

GRA EDUKACYJNA

 

 

Zapraszamy do udziału dzieci i dorosłych w nowej grze stworzonej dzięki wsparciu Organizacji Odzysku Opakowań REKOPOL S.A. w ramach projektu “Kultura Segregacji”.

W grze należy prawidłowo posegregować odpady do odpowiednich pojemników, jednak wraz ze stopniem trudności pojawia się więcej odpadów. Opakowania należy też w odpowiedni sposób przygotować, np. zgnieść lub oddzielić elementy wykonane z innych tworzyw.

Mamy nadzieję, że gra pozwoli utrwalić podstawowe zasady segregacji i wpłynie na jakość odpadów segregowanych 🙂

Zagraj już teraz – ZAGRAJ W GRĘ

Jak poprawnie segregować odpady opakowaniowe – butelki PET

Animacja powstała w ramach Projektu “Działaj z imPETem” realizowanego przez Organizację Odzysku Opakowań REKOPOL S.A.

Koszty gospodarki odpadami

W wyniku nowelizacji ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw wprowadzony został obowiązek selektywnej zbiórki. W odpowiedzi na rosnące koszty gospodarki odpadami próbujemy wytłumaczyć co wpływa na stawkę za odbiór odpadów, i co można zrobić by płacić mniej. Pokazujemy również, co składa się na cały koszt opłaty „za śmieci”.

Należy pamiętać, że każdy samorząd ma inne stawki, inne ulgi, dlatego warto zapoznać się z regulaminem wewnętrznym w danej gminie. Pamiętajmy także, że decydując się na założenie kompostownika i korzystając z ulgi jednocześnie deklarujemy, że sami będziemy zagospodarowywać bioodpady w swoich gospodarstwach. Wówczas przywiezienie dodatkowych bioodpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych może być już płatne! Zapraszamy do zapoznania się z krótką animacją na ten temat.

Jak ograniczyć ilość odpadów w swoim gospodarstwie domowym

Odpady są nieodłącznym elementem naszego życia. Wraz z koniecznością ich segregacji często pojawia się szereg wątpliwości – co zrobić z tym opakowaniem? A może z czegoś zrezygnować, albo nadać „drugie życie”?

Coraz więcej osób zwraca uwagę na kupowane produkty i ich skład – warto też przyjrzeć się ich opakowaniom i datom przydatności do spożycia. Kilka prostych zasad pozwoli uniknąć marnowania produktów spożywczych i tym samym zmniejszy ilość odpadów wyrzucanych do koszy. A co jeszcze można zrobić, by mniej śmiecić ?

W działaniach edukacyjnych polecamy korzystanie z naszych pomocy:

E-biuletyn “Eko edukacja atrakcyjna jak zabawa!” to wydawnictwo w formie elektronicznej z ciekawymi grami i zadaniami związanymi z gospodarką odpadami

Wideolekcja o odpadach – to 35 minut filmu z ciekawostkami na temat odpadów, sposobami na ograniczenie ilości odpadów w naszych domach, życiu Zero Waste i przypomnieniem o podstawowych zasadach segregacji.

Zainteresowanym placówkom prześlemy biuletyn i wideolecję na podany adres e-mail lub pocztą tradycyjną (płyta CD) 🙂

DOPOSAŻENIE CZG-12 W MATERIAŁY I POMOCE EDUKACYJNE

W ramach zadania pod nazwą  „Doposażenie Celowego Związku Gmin CZG-12 w materiały i pomoce edukacyjne wykorzystywane podczas zajęć edukacyjnych z dziećmi” zakupiono w 2019 roku pomoce edukacyjne w postaci 4 tablic edukacyjnych z przesuwanymi elementami, grę edukacyjną koło fortuny pn. „Gospodarka odpadami”, 6 sztuk gier edukacyjnych pn. ”Segregacja odpadów – co i gdzie wrzucać”, 1000 sztuk kolorowanek ekologicznych oraz 1000 sztuk zeszytów edukacyjnych „ O tym jak segregujemy odpady”.

Zakupione pomoce edukacyjne są wykorzystywane podczas spotkań i zajęć z dziećmi oraz z mieszkańcami Celowego Związku Gmin CZG-12. Dzięki zakupionym tablicom będziemy przybliżać sposoby gospodarowania odpadami w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, wyjaśniać co i gdzie wrzucać, dyskutować nad czasem rozkładu wielu odpadów powstających w naszych gospodarstwach domowych i odpowiadać na pytania związane z recyklingiem.  Wszystkie działania edukacyjne CZG-12 (eko-lekcje, prelekcje, akcje edukacyjne, bezpośrednie spotkania z mieszkańcami)  mają na celu wzrost świadomości mieszkańców na temat właściwego postępowania z odpadami, uwrażliwienie na problem zaśmiecania najbliższego otoczenia i zachęcenie do zmniejszenia ilości produkowanych odpadów.

More Facts

 Rady na odpady

Pozycja książkowa opisująca w przystępny sposób zasady postępowania z odpadami i sposoby ich selektywnej zbiórki. W książce znajdziemy ciekawostki opisujące materiały do produkcji opakowań, sposoby ich zagospodarowania a na zakończenie test i Dyplom.

Magnesy

W CZG-12 w celach edukacyjnych posiadamy magnesy wykonane w ramach współpracy z Organizacją Odzysku REKOPOL S.A. oraz własne magnesy i notesy magnetyczne.Materiały te zawierają informacje o zasadach selektywnej zbiórki odpadów, a ich żywa kolorystyka z pewnością spodoba się młodszych ekologom 😉

Plakaty

W celach edukacyjnych Związek przygotował plakaty w formacie A2. Plakaty dostępne są w biurze CZG-12. W przypadku przesłania plakatów do placówek prosimy o kontakt z działem edukacji CZG-12 (tel. 95 755 93 71).

Plakat "Podstawowe zasady jak segregować odpady"

Plakat “Podstawowe zasady jak segregować odpady” – do pobrania (pdf)

Plakat "Jak poprawnie segregować odpady" 2020

Plakat “Jak prawidłowo segregować odpady” – do pobrania (jpg)

Plakaty dotyczące selektywnej zbiórki odpadów w ramach akcji edukacyjno-konkursowej “Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole”

MAKULATURA – pobierz

BUTELKI PET – pobierz

BATERIE – pobierz

KARTONIKI PO SOKACH I MLEKU – pobierz

PUSZKI, PŁYTY, TELEFONY – pobierz