1. BIOODPADY
„Niniejszy materiał powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”.
2. JAK POPRAWNIE SEGREGOWAĆ ODPADY OPAKOWANIOWE – BUTELKI PET
Animacja powstała w ramach Projektu “Działaj z imPETem” realizowanego przez Organizację Odzysku Opakowań REKOPOL S.A.
3. KOSZTY GOSPODARKI ODPADAMI
W wyniku nowelizacji ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw wprowadzony został obowiązek selektywnej zbiórki. W odpowiedzi na rosnące koszty gospodarki odpadami próbujemy wytłumaczyć co wpływa na stawkę za odbiór odpadów, i co można zrobić by płacić mniej. Pokazujemy również, co składa się na cały koszt opłaty „za śmieci”.
Należy pamiętać, że każdy samorząd ma inne stawki, inne ulgi, dlatego warto zapoznać się z regulaminem wewnętrznym w danej gminie. Pamiętajmy także, że decydując się na założenie kompostownika i korzystając z ulgi jednocześnie deklarujemy, że sami będziemy zagospodarowywać bioodpady w swoich gospodarstwach. Wówczas przywiezienie dodatkowych bioodpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych może być już płatne! Zapraszamy do zapoznania się z krótką animacją na ten temat.
4. JAK OGRANICZYĆ ILOŚĆ ODPADÓW W SWOIM GOSPODARSTWIE DOMOWYM
Odpady są nieodłącznym elementem naszego życia. Wraz z koniecznością ich segregacji często pojawia się szereg wątpliwości – co zrobić z tym opakowaniem? A może z czegoś zrezygnować, albo nadać „drugie życie”?
Coraz więcej osób zwraca uwagę na kupowane produkty i ich skład – warto też przyjrzeć się ich opakowaniom i datom przydatności do spożycia. Kilka prostych zasad pozwoli uniknąć marnowania produktów spożywczych i tym samym zmniejszy ilość odpadów wyrzucanych do koszy. A co jeszcze można zrobić, by mniej śmiecić ?
5. Wideolecja o odpadach
Wideolekcja o odpadach – to 35 minut filmu z ciekawostkami na temat odpadów, sposobami na ograniczenie ilości odpadów w naszych domach, życiu Zero Waste i przypomnieniem o podstawowych zasadach segregacji.