Eko -spotkania to jesienne spotkania z dziećmi ze szkół. Spotkania realizowane są we współpracy z Fundacją Ekologiczną ARKA, Nadleśnictwami, Urzędami i Instytucjami Kultury.
II edycja: 2021 rok
Podczas trzech dni spotkań (21-22-23.09.2021r.) poruszono szereg tematów związanych ze stanem naszego środowiska. Szczególną uwagę zwracano na poprawność selektywnej zbiórki odpadów i problem niskiej emisji. Omówiono również zagrożenia jakie powodują odpady pozostawiane w lasach. Dzieci miały także wyjątkową okazję skorzystać z tzw. „zielonego kina”, w którym prąd do wyświetlenia filmów związanych z niską emisją produkowany był z rowerów. W zajęciach edukacyjnych wzięło udział ponad 800 dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z Kostrzyna nad Odrą, z gminy Sulęcin i gminy Międzyrzecz.
Wydarzenie odbyło przy wsparciu:
– Urząd Miejski w Kostrzynie nad Odrą,
– Urząd Miejski w Sulęcinie,
– Sulęciński Ośrodek Kultury,
– Urząd Miejski w Międzyrzeczu,
– Międzyrzecki Ośrodek Kultury,
– Nadleśnictwo Dębno,
– Nadleśnictwu Sulęcin
– Nadleśnictwo Międzyrzecz.
Stoiska edukacyjne zorganizowane zostały przez Fundację Ekologiczna ARKA z Bielsko-Białej, CZG-12 i Nadleśnictwa.
W zajęciach czynny udział wzięły wybrane grupy z placówek:
– Szkoły Podstawowej Nr 1, Nr 2 i Nr 4 w Kostrzynie nad Odrą
– grupa przedszkolna z Przedszkola Nr 4, Przedszkola Nr 3, Przedszkola Nr 1 i Nr 2 w Kostrzynie nad Odrą;
– po dwie grupy przedszkolne z Przedszkola Nr 1 i Nr 2 w Sulęcinie;
– uczniowie (gr. 30 osób) ze Szkoły Podstawowej w Trzemesznie, Szkoły Podstawowej w Wędrzynie wraz z grupą przedszkolną oraz ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 2 w Sulęcinie;
– grupy przedszkolne z Przedszkola Nr 1 i Nr 6;
– uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Kaławy oraz Szkoły Podstawowej Nr 3, Nr 4 i Nr 6 z Międzyrzecza;
– uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Międzyrzecza.
I edycja: 2020 rok
Sytuacja epidemiczna w 2020 roku spowodowała, że niezwykle mało było okazji aby spotkać się z dziećmi i mieszkańcami i porozmawiać na temat odpadów. Celowy Związek Gmin CZG-12 wyszedł z inicjatywą spotkań dla dzieci w plenerze, co spotkało się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony placówek oświatowych. Spotkania trwały 5 dni w różnych gminach:
21.09 (poniedziałek) – Dębno, teren Dębnowskiego Ośrodka Kultury, ul. Grunwaldzka. W spotkaniu udział wzięły grupy z Przedszkola nr 1 w Dębnie, Przedszkolna nr 2 w Dębnie, Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębnie i Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębnie,.
22.09 (wtorek) – Szkoła Podstawowa im. Kresowiam w Czarnowie. W spotkaniu wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Kresowian wraz z oddziałem przedszkolnym i “zerówka”.
23.09 (środa) – teren przy Szkole Podstawowej im. W. Witosa w Krzeszycach. Udział w spotkaniu wzięła grupa przedszkolna z Przedszkola Gminnego im. Misia Uszatka w Krzeszycach, uczniowie Szkoły Podstawowej z Kołczyna ( 1 klasa) oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. W. Witosa z Krzeszyc.
24.09 (czwartek) – Szkoła Podstawowa w Templewie.
25.09 (piątek) – teren przy Zespole Szkół w Rzepinie. Spotkanie obejmowało dzieci z Przedszkola nr 2 w Rzepinie, z Przedszkola nr 3 w Rzepinie oraz uczniów 4 klas ze Szkoły Podstawowej w Rzepinie.
Podczas warsztatów edukacyjnych sprawdzono wiedzę dzieci na temat zasad segregacji odpadów oraz dyskutowano o sposobach na zminimalizowanie odpadów w gospodarstwach domowych, zwłaszcza odpadów plastikowych. Tematem tym nawiązywaliśmy do akcji Sprzątania Świata, która odbyła się w tym roku pod hasłem “PLASTIK? Rezygnuję , Redukuję, Segreguję”. Przy stoiskach przypominano też o zasadach postępowania z odpadami niebezpiecznymi, które powstają naszych gospodarstwach domowych oraz o odpadach problemowych, które należy oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Dzieci wykazały się dużą wiedzą i znajomością zasad segregacji, choć było też kilka wątpliwości, np. podczas znalezienia odpowiedniego kosza dla opakowania wielomateriałowego po soku/mleku.
EKO-TYDZIEŃ zorganizowany został tuż po trzecim weekendzie września, w który co roku organizowana jest akcja Sprzątania Świata. W tym roku hasłem ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata było: PLASTIK? Redukuję. Rezygnuję. Segreguję. Również podczas spotkań z dziećmi zwracaliśmy szczególną uwagę na problem nadmiernego pakowania w folię i plastik, rozmawialiśmy na temat sposobów na ograniczenie ilości opakowań plastikowych w naszych gospodarstwach domowych, ale także zastanawialiśmy się czy można w ogóle zrezygnować z plastiku… Są na świecie osoby, które się na taki krok zdecydowały, jednak w normalnym codziennym życiu jest to bardzo trudne… Na co dzień jednak możemy zrobić kilka prostych rzeczy na rzecz środowiska, a zacząć można od podniesienia kilku odpadów w pobliskim lesie. Śmieci pozostawionych w lesie przez nieodpowiedzialne osoby niestety nie da się wirtualnie posprzątać 😉
Organizator zajęć: Fundacja EKOARKA z siedzibą w Jaworzu na zlecenie Celowego Związku Gmin CZG-12 oraz Celowy Związek Gmin CZG-12 z siedzibą w Długoszynie
Kontakt:
Dział Edukacji Ekologicznej: 95 755 93 71 wew.27/ kom. 693 371 974
e-mail: edukacja@czg12.pl