Facebook
LikeBox
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar
czg12 | Akcja edukacyjna Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole Edycja 2018/2019
16293
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-16293,page-child,parent-pageid-15718,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,side_menu_slide_with_content,width_370,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-13.2,qode-theme-starflix,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Akcja edukacyjna Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole Edycja 2018/2019

Akcja edukacyjna “Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole”

edycja 2018/2019

Piknik Ekologiczny, będący jednocześnie podsumowaniem akcji “Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole”, odbył się w czwartek 13 czerwca 2019 r. przy Pałacu w Gliśnie w godz. 9.00 – 14.00.

 

 

PIKNIK EKOLOGICZNY “SEGREGUJ ODPADY – TO SIĘ OPŁACA!”

 

13 czerwca br. w czwartek od porannych godzin przy Pałacu w Gliśnie zgromadziło się ponad 400 osób aby wspólnie mówić o recyklingu i segregacji odpadów. W XXII edycji akcji “Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole” uzbierano ponad 117 ton surowców wtórnych! W akcji wzięły udział 44 placówki, z niemal każdej gminy członkowskiej Celowego Związku Gmin CZG-12, a liczba dzieci objętych akcją to ponad 8  tysięcy!

W akcji zbierane są: makulatura, plastikowe butelki PET, baterie, kartoniki po sokach i mleku, puszki aluminiowe, zużyte płyty CD/DVD, zużyte telefony komórkowe.  Są to odpady często produkowane w naszych gospodarstwach domowych i ważna jest ich prawidłowa segregacja, nie tylko podczas akcji szkolnych, organizowanych przez Urzędy, konkursy – ale tak po prostu – na co dzień, bo TO SIĘ OPŁACA! Tak właśnie brzmiało hasło tegorocznego Pikniku: “SEGREGUJ ODPADY – TO SIĘ OPŁACA!” Podczas imprezy odbyło się uroczyste wręczenie nagród rzeczowych  oraz dyplomów dla Laureatów akcji “Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole”: Przedszkola Gminnego w Bledzewie Oddział Osiecko i Oddział w Nowej Wsi, Szkoły Podstawowej w Templewie, Szkoły Podstawowej im. Kresowian w Czarnowie, Szkoły Podstawowej im. W.Witosa w Krzeszycach, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Szarych Szeregów z Międzyrzecza. Dodatkowe nagrody za zbiórkę surowców wtórnych otrzymały placówki: Przedszkole w Osiecku oraz Przedszkole nr 2 w Dębnie. Placówki otrzymały nagrody finansowe oraz rzeczowe. Elementem tegorocznego spotkania był też konkurs na transparent z hasłem Pikniku. Hasło należało rozwinąć, umotywować dlaczego segregowanie odpadów się opłaca. W konkursie wzięło udział 9 placówek, ale tu nie było przegranych! Wszyscy zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi: koszami do selektywnej zbiórki odpadów, plecakami, czapeczkami , zgniatarkami i innymi równie ekologicznymi upominkami otrzymanymi dzięki wsparciu Krajowej Izby Gospodarczej Przemysłu Spożywczego i Opakowań oraz Rekopol Organizacji Odzysku Opakowań S.A.

Podczas Pikniku nie zabrakło instytucji i organizacji związanych z ochroną środowiska. Swoje stoiska zaprezentowali: Park Narodowy „Ujście Warty”, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, Technikum Leśne ze Starościna, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Komenda Powiatowa Policji z Sulęcina, Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych z Sulęcina oraz Chorągiew Ziemi Lubuskiej– 3 DSH RED 1 ONE im. Cichociemnych z Sulęcina. Szereg atrakcji i stoisk edukacyjnych zapewniła grupa wspaniałych ludzi z Fundacji Ekologicznej ARKA. Dzieci mogły wziąć udział także w warsztatach przygotowanych przez Pracownię EKOSFERA,  Pracownię  Dworzec Tworzec z Międzyrzecza, a nawet same wykonać własny woreczek na warzywa i owoce ze starej firanki przy pomocy sympatycznych Pań ze Stowarzyszenia MAM POMYSŁ z Sulęcina! Swoją wiedzę na temat segregacji można było sprawdzić w zadaniach i quizach przygotowanych przez REKOPOL Organizację Odzysku Opakowań S.A. z Warszawy oraz przy stoisku Celowego Związku Gmin CZG-12. Po raz kolejny pokazujemy, że trzeba mówić głośno o konieczności właściwej segregacji odpadów! Mówiąc o odpadach poruszamy szereg problemów związanych z ochroną środowiska – to czy będziemy właściwie postępować z odpadami ma znaczenie dla otaczającej przyrody, zwierząt i dla przyszłego pokolenia. To od Nas zależy w jakim świecie będziemy żyć i jakkolwiek nie nazwiemy tego co wytwarzamy – śmieci, odpadki – musimy pamiętać, że to my jesteśmy ich producentami! Działając w codziennym życiu według prostych zasad możemy znacznie ograniczyć ilość odpadów – starajmy się jak najdłużej używać rzeczy i przedmiotów, które już mamy, myślmy o ich ponownym wykorzystaniu. Starajmy się na zakupy najlepiej zabrać ze sobą materiałową torbę i własny woreczek na warzywa i owoce uszyty ze starej firanki 🙂

Akcje edukacyjne i konkursowe prowadzone pod kierunkiem pedagogów i nauczycieli przynoszą nie tylko sukcesy mierzone zwycięskimi tytułami, ale przede wszystkim wyzwalają kreatywność, pogłębiają wiedzę i niekiedy pomagają odnaleźć drogę do realizacji ambitnych pomysłów. Mamy nadzieję, że tych pomysłów nie zabraknie w kolejnych latach, a wszelkie akcje mające na celu ochronę środowiska czy lepsze prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów będą owocowały wzrostem świadomości ekologicznej. Dzięki dobrze wykształconym dzieciom, świadomych ekologicznie i rozwijających swoją wiedzę będziemy mogli zostawić ten świat  lepszy dla przyszłych pokoleń!

Celowy Związek Gmin CZG-12 dziękuje za wsparcie otrzymane przy organizacji wydarzenia firmom i instytucjom, zarówno za wsparcie rzeczowe i finansowe. Dziękujemy także pracownikom Pałacu w Gliśnie za miłą obsługę i pomoc w organizacji Pikniku !

Dziękujemy!

 

 

Laureaci XXII edycji akcji:

LIDER MAKULATURY

I KATEGORIA: Przedszkole w Nowej Wsi

II KATEGORIA: Szkoła Podstawowa w Templewie

III KATEGORIA: Szkoła Podstawowa w Krzeszycach

LIDER BUTELEK PET

I KATEGORIA: Przedszkole w Nowej Wsi

II KATEGORIA: Szkoła Podstawowa w Templewie

III KATEGORIA: Szkoła Podstawowa w Krzeszycach

LIDER BATERII

I KATEGORIA: Przedszkole w Osiecku

II KATEGORIA: Szkoła Podstawowa w Czarnowie

III KATEGORIA: Szkoła Podstawowa nr 2 w Międzyrzeczu

Dodatkowe nagrody za zbiórkę surowców otrzymają:

Przedszkole w Osiecku za zebranie 74 kg puszek aluminiowych – APARAT FOTOGRAFICZNY CYFROWY

Przedszkole nr 2 w Dębnie za zebranie 396 kg kartoników wielomateriałowych – TABLICA MAGNETYCZNA o wymiarach 100×170 cm

LIDERAMI ZBIÓRKI SUROWCÓW tzw. SUPER ZBIERACZAMI zostały szkoły:

1. Przedszkole w Nowej Wsi

2.Szkoła Podstawowa w Templewie

3. Szkoła Podstawowa w Krzeszycach

Placówki otrzymają nagrody rzeczowe w postaci laptopów.

Wszystkie nagrody rzeczowe zostaną wręczone laureatom w dniu Pikniku Ekologicznego organizowanym 13 czerwca br. przy Pałacu w Gliśnie (godz. 9.00 – 14.00)

Tabelapodsumowanie zbiórki XXII edycji akcji “Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole”

Zgłoś potrzebę odbioru surowców ze szkoły:

tel. 95 755 93 71

edukacja@czg12.pl

 

 ZBIÓRKA SUROWCÓW W PLACÓWKACH W XXII EDYCJI AKCJI:

Tabela z ilością zebranych surowców wtórnych w akcji – wstępny ranking placówek (obejmuje zbiórkę do 7 maja 2019r. ) – zobacz tabelę

Tabela z ilością zebranych surowców wtórnych w akcji – wstępny ranking placówek (obejmuje zbiórkę do 17 kwietnia 2019r. ) – zobacz tabelę

Tabela z ilością zebranych surowców wtórnych w akcji (obejmuje zbiórkę do 18 marca 2019r. ) – zobacz tabelę

Tabela z ilością zebranych surowców wtórnych w akcji (obejmuje zbiórkę do 18 lutego 2019r. ) – zobacz tabelę

Tabela z ilością zebranych surowców wtórnych w akcji (obejmuje zbiórkę do 18 stycznia 2019r. ) – zobacz tabelę

Tabela z ilością zebranych surowców wtórnych w akcji (obejmuje zbiórkę do grudnia 2018r. ) – zobacz tabelę

 

Galeria zdjęć – Piknik ekologiczny
W XXII edycji akcji zbieramy:

 • makulaturę
 • butelki plastikowe typu PET
 • kartoniki po sokach, mleku
 • baterie
 • puszki aluminiowe
 • płyty CD/DVD
 • zużyte telefony komórkowe

Zasady zbiórki:

 • PŁYTY CD/DVD – prosimy o wrzucanie niepotrzebnych płyt. Do worka mogą być wrzucone płyty wraz z plastikowym pudełkiem.
 • ZUŻYTE TELEFONY  – prosimy o wrzucanie w miarę możliwości kompletnych telefonów, wraz z baterią.
 • KARTONIKI PO SOKACH, MLEKU – opakowanie powinno być opróżnione z zawartości i zgniecione;
 • PUSZKI ALUMINIOWE – opakowanie opróżnione z zawartości i w miarę możliwości zgniecione;
 • MAKULATURA – prosimy o podział makulatury na karton i gazety
 • BUTELKI PET – prosimy o zgniecenie opakowań i odkręcenie nakrętek oraz o usunięcie etykiet termokurczliwych

W XXII edycji akcji zbieramy:

 • makulaturę
 • butelki plastikowe typu PET
 • kartoniki po sokach, mleku
 • baterie
 • puszki aluminiowe
 • płyty CD/DVD
 • zużyte telefony komórkowe

Zasady zbiórki:

 • PŁYTY CD/DVD – prosimy o wrzucanie niepotrzebnych płyt. Do worka mogą być wrzucone płyty wraz z plastikowym pudełkiem.
 • ZUŻYTE TELEFONY  – prosimy o wrzucanie w miarę możliwości kompletnych telefonów, wraz z baterią.
 • KARTONIKI PO SOKACH, MLEKU – opakowanie powinno być opróżnione z zawartości i zgniecione;
 • PUSZKI ALUMINIOWE – opakowanie opróżnione z zawartości i w miarę możliwości zgniecione;
 • MAKULATURA – prosimy o podział makulatury na karton i gazety
 • BUTELKI PET – prosimy o zgniecenie opakowań i odkręcenie nakrętek oraz o usunięcie etykiet termokurczliwych