Więcej

">

tel. 95 755 93 71, czg12@czg12.pl

Akcja edukacyjna Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole Edycja 2017/2018

Akcja edukacyjna Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole, Edycja 2017/2018

Laureaci XXI edycji akcji:

I KATEGORIA:

LIDER MAKULATURY, LIDER BUTELEK PET uzyskał Punkt Przedszkolny w Nowej Wsi (Oddział Przedszkola Gminnego w Bledzewie)

SUPER ZBIERACZ – Punkt Przedszkolny w Nowej Wsi (Oddział Przedszkola Gminnego w Bledzewie). Nagroda: laptop.

LIDER BATERIIPunkt Przedszkolny w Osiecku (Przedszkole Gminne w Bledzewie).

II KATEGORIA:

LIDER MAKULATURY, LIDER BUTELEK PET –  Szkoła Podstawowa w Templewie

LIDER BATERII – SP Czarnów:

SUPER ZBIERACZ-  Szkoła Podstawowa w Templewie. Nagroda: laptop.

Szkoła w Templewie została nagrodzona za zbiórkę opakowań po płynnej żywności (194 kg) TABLICĄ MAGNETYCZNĄ ! GRATULUJEMY!

III KATEGORIA:

LIDER MAKULATURY, LIDER BUTELEK PET – Szkoła Podstawowa w Krzeszycach

LIDER BATERII  – Szkoła Podstawowa nr 2 w Międzyrzeczu:

SUPER ZBIERACZ – Szkoła Podstawowa w Krzeszycach. Nagroda: laptop

DODATKOWI LAUREACI:

  1. Przedszkole nr 2 w Dębnie

– za zebranie487 kartoników po płynnej żywności: TABLICA MAGNETYCZNA

– za zebranie 34 kg puszek aluminiowych: APARAT FOTOGRAFICZNY

  1. SZKOŁA PODSTAWOWA W TORZYMIU

– za zebranie 50 kg zużytych płyt CD/DVD: 5 piłek sportowych

Dodatkowo każda nagrodzona placówka otrzymała od CZG-12 zestaw koszy do selektywnej zbiórki odpadów w szkole i przedszkolu !

Piknik Ekologiczny “POWTÓRNE WYKORZYSTANIE  – to Nasze zadanie!”

Hasło Pikniku : POWTÓRNE WYKORZYSTANIE – TO NASZE ZADANIE,  nawiązuje do jednej z zasad 3R, czyli użyj ponownie. Działając w codziennym życiu według prostych zasad możemy znacznie ograniczyć ilość odpadów w naszych gospodarstwach domowych, co ma szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach. Odpowiednia segregacja odpadów i wrzucanie ich do odpowiedniego pojemnika stanowi jedną z najważniejszych czynności jaką musimy wykonać w celu ponownego wykorzystania opakowania w przyszłości

Jeśli wspieramy przetwarzanie odpadów, pomyślmy o ich ponownym wykorzystaniu. Takie podejście wymusza pewną postawę wobec przedmiotów których używamy czy na których zakup się decydujemy. Starajmy się wybierać solidne rzeczy, np. takie których naprawa będzie bardziej opłacalna niż zakup nowego przedmiotu.

14 czerwca br. przy Pałacu w Gliśnie zgromadziło się ponad 600 osób by wspólnie mówić o recyklingu, segregacji odpadów i upcyklingu- czyli o ponownym wykorzystaniu odpadów w codziennym życiu. Podczas Pikniku nie zabrakło instytucji i podmiotów związanych z ochroną środowiska. Swoje stoiska zaprezentowali: Park Narodowy „Ujście Warty”, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, Technikum Leśne ze Starościna, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Bobowicka, Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych z Sulęcina oraz Chorągiew Ziemi Lubuskiej– 3 DSH RED 1 ONE im. Cichociemnych z Sulęcina. Szereg atrakcji i stoisk edukacyjnych zapewniła grupa wspaniałych ludzi z Fundacji Ekologicznej ARKA. Dzieci mogły wziąć udział także w warsztatach plastycznych przygotowanych przez pracowników Celowego Związku Gmin CZG-12,  pracownię  Dworzec Tworzec z Międzyrzecza, a nawet same wykonać papier ze zużytych kartoników po sokach na stoisku ART-PAPIER. Swoją wiedzę na temat segregacji można było sprawdzić na ściance celnościowej ENERIS Surowce S.A. oraz w zadaniach i quizach.

Czy trzeba mówić o segregacji odpadów – oczywiście! Mówiąc o odpadach poruszamy szereg problemów związanych z ochroną środowiska – to czy będziemy właściwie postępować z odpadami ma znaczenie dla otaczającej przyrody, zwierząt i dla nas samych. To od Nas zależy w jakim świecie będziemy żyć i jakkolwiek nie nazwiemy tego co wytwarzamy – śmieci, odpadki – musimy pamiętać, że to z naszej winy one powstają. Segregacja odpadów do kolorowych pojemników pozwala odzyskać ponad 90 % opakowań, jednak wciąż za mało odzyskujemy. Opakowania w naszych gospodarstwach domowych stanowią do 40 % wszystkich odpadów – te opakowania to cenne surowce wtórne, ale to OD NAS ZALEŻY CZY DAMY IM DRUGIE ŻYCIE! Dlatego POWTÓRNE WYKORZYSTANIE – to Nasze zadanie!

Impreza nie odbyłaby się bez wsparcia wielu firm i instytucji. Celowy Związek Gmin CZG-12 dziękuje za wsparcie:

KRZYSZTOF KLIMCZAK KLIM BROKERS

STARPACK

ENERIS SUROWCE S.A.

INNEKO Sp. z o.o.

LEKS PRODUCENT PIECZYWA

LUBUSKI URZĄD WOJEWÓDZKI

AR EKO ARTYR RUT

ALMEX RECYKLING

PRT RADOMSKO

LOBO

TEMA CZĘŚCI MOTORYZACYJNE

IMP POLOWAT

POROZUMIENIE REKARTON

RECUPYL

EKO APE

Galeria zdjęć – Piknik ekologiczny